ZPĚT DO PRÁCE AŽ PO TŘECH LETECH MATEŘSKÉ?
To už si dnes nedovedu představit, říká knowledge manažerka Anita Wagnerová

Ráno přivede malého do školky a hned potom sviští autem z Liberce do Boleslavi, kde se schází se svým týmem. Druhý den pracuje na svých úkolech z domova a další dny pak tráví se svým synkem. Tak vypadá týden knowledge manažerky Anity Wagnerové. Když šla během mateřské pozdravit své kolegy, zastesklo se jí. A proto se rozhodla do firmy vrátit. Jak se jí daří skloubit péči o rodinu a práci v IT oddělení Škoda Auto?
Ne vždy se podaří maminkám najít vhodný zkrácený úvazek. Bylo náročné si tuto formu spolupráce vyjednat?
Naopak! Tuto možnost jsme s mým nadřízeným otevřeli už před mateřskou. Nejdřív jsem si říkala, že budu chtít zůstat doma celé tři roky. Jenže po několika měsících jsem se šla podívat na své oddělení a zastesklo se mi. Jak po mém týmu, tak i po samotné práci.
Tak jste se tedy rovnou vrátila na svou přechozí pozici…
Právě že ne. Před mateřskou jsem pracovala jako operation integrator, což je činnost, kdy musíte být pořád k dispozici, a to by při zkráceném úvazku nešlo. Měla jsem totiž na starosti řešení incidentů v aplikacích ŠKODA Connect – například když došlo k výpadku služeb. Tak jsme se šéfem přemýšleli, jaká pozice by se pro mě v našem týmu hodila. A napadl nás knowledge management, který se dá zvládnout na částečný úvazek.
Knowledge management?
Jedná se vlastně o vytvoření znalostní databáze pod projektem Connected Car, který se zabývá mobilními službami ve voze. Když třeba zákazníkovi nefunguje vzdálené zamykání či odemykání nebo infotainment, zavolá na servisní linku. Pokud mu ale nepomůžou ani tam, tak se problém nahlásí našim IT analytikům. Ti potom nahlédnou do této znalostní databáze, kde najdou informace, zda už někdo podobnou situaci řešil a jak případně postupoval. Problém pak vyřešíme mnohem rychleji. Mým úkolem bylo na základě požadavků členů v týmu navrhnout, jak by tato databáze měla fungovat. Samozřejmě se ale neustále upravuje a aktualizuje.

Knowledge management. Všechny znalosti na jednom místě
Knowledge management představuje proces předávání znalostí mezi pracovníky a uchovávání těchto informací – například pomocí specializovaného softwaru. Firmy si tak můžou udržet své expertízy třeba i navzdory personálním změnám. Přenos a uchovávání znalostí je zkrátka důležitou cestou, jak se rozvíjí nejen firmy, ale i celá společnost.
Jak dlouho tato databáze běží?
Od května 2020, kdy jsem po mateřské nastoupila zpátky. Tehdy jsem pracovala zhruba pět hodin týdně. Na podzim 2021 jsme úvazek navýšili na deset hodin a teď práci věnuji dva pracovní dny týdně.
Takže máte pevně stanovený čas, kdy jste k dispozici?
Přesně tak. Když je potřeba něco vyřídit dřív, není problém, aby mě někdo zastoupil. Mé oddělení je velmi flexibilní a snaží se mi vyjít ve všem vstříc. To je podle mě velmi důležité – vybrat si správně lidi, se kterými pracujete. A já mám to štěstí, že mám kolem sebe skvělý kolektiv a nadřízené s lidským přístupem.
Co vám ještě kromě týmu pomáhá skloubit pracovní a osobní život?
Určitě i podpora rodiny. S manželem se na péči o dítě podílíme oba. Bohužel ale nemáme poblíž babičku nebo dědu, kteří by nám malého pohlídali, takže jsme synka nakonec dali na dva dny v týdnu do školky. Naštěstí to zvládá velmi dobře. Jeden den tedy dojíždím z Liberce do Boleslavi, druhý den pak pracuji z domova a zbytek týdne trávím s malým.


Jakých benefitů můžou zaměstnanci využít i během mateřské a rodičovské dovolené?
Příspěvek na jesle či při narození dítěte a mnoho dalšího. Přečtěte si článek, jak Škodovka pomáhá zaměstnancům skloubit pracovní a osobní život.
Takový program a neustálé pendlování může být ale i náročné. Nepropadáte někdy stresu?
Díky tomu, že při dítěti můžu pracovat, se naopak cítím psychicky mnohem lépe. Možnost seberealizace mi dodává sebevědomí. Neumím si teď představit, že bych se do práce vrátila až po třech letech, jak jsem původně zamýšlela. Ze zkrácených úvazků ale těží i samotná firma. Když člověk udržuje s týmem alespoň částečnou spolupráci, nevypadne úplně z oboru. Návrat na plný úvazek pak bude snazší. Sama jsem viděla, kolik věcí se změní, když jste pryč třeba i jen pár měsíců. Firma také nemusí mít problémy při zastupování – u zkrácených úvazků se zastupitelnost řeší od už začátku.
„Rodiče, kteří pracují na zkrácený pracovní úvazek nebo využívají jobsharing, mají prostor jak na péči o rodinu, tak seberealizaci. A to se samozřejmě odráží i v jejich pracovním nasazení. Lidé se často mylně domnívají, že při částečném úvazku pracuje zaměstnanec méně. Přitom naopak dokáže být velmi efektivní,“ říká Natália Hudecová, specialistka v oblasti diverzity ve Škoda Auto.
Natália Hudecová
specialistka diverzity

Firmy se ale někdy bojí, že při zkráceném úvazku nebude člověk tak produktivní.
To nemusí být tak úplně pravda. Když pracuji na nějakém úkolu, tak nad ním občas přemýšlím i ve volném čase. Mám prostor si věci rozmyslet. A v pracovní době pak jednotlivé kroky zrealizuji mnohem efektivněji a rychleji.
A zvládáte přemýšlet i nad plány budoucna?
Rozhodně! Nedávno jsem třeba přešla do jiného týmu v rámci IT. Začala jsem dělat vlastně obdobnou práci, ale na jiném projektu. Na této nové pozici se věnuji analýze procesů kusovníků a vývojem nové platformy MQB27. Je to skvělá změna! Neodešla jsem kvůli svému týmu nebo tomu, že by mě práce nebavila. Chtěla jsem si naopak rozšířit svou kvalifikaci a naučit se něco nového. Škodovka mi dala příležitost se rozvíjet a umožnila mi job rotaci i v rámci zkráceného úvazku.

ANITA WAGNEROVÁ
Knowledge manažerka
Se Škoda Auto začala Anita spolupracovat jako externistka. Nedříve v oblasti marketingu, poté v roce 2017 nastoupila do IT oddělení. Ale ještě na vysoké škole netušila, že nakonec zakotví právě v automobilovém průmyslu.
„Původně jsem studovala angličtinu a historii na pedagogické fakultě. Učení mě ale nenaplňovalo. Potřebuji za sebou vidět konkrétní výsledek, něco hmatatelného. Zkusila jsem se přihlásit do Škodovky na marketingovou pozici a vyšlo to,“ vypráví.
Nejdříve se věnovala takzvanému launch managementu, který řešil zavádění produktů na okolní trhy. „Měli jsme s týmem na starosti třeba uvedení Kodiaqa. Potom jsem přišla do oddělení Car Configuratoru.“

